TARİHÇE 

2 Mart 1981 tarihinde Nezih Demirkent tarafından kurulan Dünya Süper Veb Ofset A.Ş. ilk ekonomi gazetesi DÜNYA başta olmak üzere, yayıncılık ve dağıtım faaliyetleri yürüten Türkiye’nin en saygın ve köklü medya kuruluşlarından biridir.

1981 yılında DÜNYA Ekonomi Ve Politika gazetesinin yayınlayarak faaliyete başlayan Dünya Süper Veb Ofset A.Ş. kısa süre içerisinde büyümeye başladı. Gazete abone pazarlaması ve abone dağıtımlarının gerçekleştirilmesi için 1983 yılında Dünya Eko Basın Yayın Dağıtım A.Ş. kuruldu. Yine aynı yıl kurulan Dünya Süper Dağıtım, dünyanın önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal ile anlaşarak Türkiye’de dağıtımını üstlendi. 1984 yılında kurulan Dünya Aktüel A.Ş. ile kitabevi zincirleri açmaya başlayan grup, aynı dönemde Dünya İnfotel A.Ş. ve Dünya Bilişim A.Ş. ile eğitim yayınları dağıtıcılığı faaliyetlerine başladı. Süreç içerisinde perakende ve eğitim faaliyetleri Dünya Aktüel A.Ş. çatısı altında toplanmış ve hızla büyüyen şirket Türkiye’de 1000’den fazla okulun eğitim yayınlarının tedarikçisi konumuna gelmiştir.

Dünya Şirketler Grubu, kurulduğu Cağaloğlu’ndan 4 Nisan 1994 tarihinde ayrılarak halen faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiği Bağcılar’daki kendi binasına taşınmıştır. Aynı yıl kendi matbaa makinasını alarak, yayıncılık faaliyetlerine kendi tesislerinde yürüttüğü baskı ile devam etmeye başlamıştır.

1994 ila 2000 yılları arasında Türkiye’de yayıncılık ve dağıtım alanında ilkleri gerçekleştiren Dünya Şirketler Grubu, uluslararası yabancı yayınları Türk okuyucular ile buluşturmaya devam etmiştir. Aynı dönemde dergicilik faaliyetlerine de yoğunlaşan Dünya, bu dönemde Makine Magazin, Dünya Gıda, Dünya İnşaat, Globus, MacWorld ve Dünya Tekstil gibi birçok dergiyi yayın hayatına kazandırmıştır.

2001 yılında ani bir kalp krizi sonucu kaybedilen Nezih Demirkent’ten sonra bayrağı devralan Didem Demirkent, şirketin yayıncılık, eğitim ve dağıtım alanında büyümesine yönelik faaliyetlere hız kazandırmıştır. Bu süreçte eğitim yayınları dağıtıcılığında yeni anlaşmalar imzalanmış ve Dünya Aktüel A.Ş. Türkiye’nin önde gelen eğitim içeriği dağıtım şirketlerinden biri haline gelmiştir.

Grup 2005 yılında e-ticaret alanına da yatırım yapmış ve günümüzde sektörün en eski yayın satış sitelerinden biri olan Dünya Store, internet üzerinden satışa başlamıştır.

2010 yılında Gazete’nin yeni yüzyıla hazırlanması çerçevesinde dönüşüm hareketi gerçekleştirilmiş ve Dünya logosu, içeriği, tasarımı değiştirilmiş, yeni çağa uygun hale getirilmiştir.

Dünya Grubu, 2015 yılında çevik şirket dönüşüm planları çerçevesinde yeniden organize olarak tüm şirketlerini tek bir çatı altında toplamıştır. Dünya Süper Veb Ofset A.Ş. bünyesinde yeniden düzenlenen organizasyonda Yayıncılık, Eğitim ve E-Ticaret alanlarında büyüme hedefleri oluşturulmuştur.

Dünya, geçmişten gelen köklü birikimi, yenilikçi yaklaşımlar ile birleştirerek Türkiye’nin öncü kuruluşlarından biri olmaya devam edecektir.